Volám sa Miroslava Cingelová a v roku 1995 som si otvorila živnosť zameranú výlučne na výrobu medovníkov. Sídlo sa nachádza v Černovej pri Ružomberku.

Medovníky alebo perníky ako sú nazývané sú staré ako ľudstvo samo. Prvé medovníky boli známe ako sladké koláčiky. Neskôr to už boli figúrky vtláčané do foriem, prizdobené orechom alebo zrkadielkom. Často boli nalepované aj farebné obrázky. O čosi neskôr boli malované farebnými polevami - glazúrami. Perníky zažili aj svoj veľký útlm. Posledné roky sa však výrobe medovníkov venuje čoraz viac ľudí a toto remeslo začalo ožívať na Slovensku v dosť veľkej miere.

Hoci som nevyrastala v medovnikárskej rodine, moja mama mala veľmi dobrý vzťah k pečeniu. No keď napiekla medovníky zdobenie prenechala mne. Hoci to spočiatku bolo veľmi ťažké krok za krokom som sa dostávala do tajov tohoto remesla. fascinovali ma výrobky uvedené v časopisoch. Tam som v nemom úžase sledovala čo všetko sa dá vykúzliť s cukrovou polevou.

Medovníky mi natoľko učarovali že sa stali mojou živnosťou. Rozhodovalo o tom samozrejme viac faktorov.

Výrobky sú vyrábané výlučne s prírodných surovín, sú neprifarbované, a bez konzervačných látok.

Pravidelne je robený mikrobiologický rozbor. Výrobky boli certifikované a prešli skúškami na ťažké kovy. Moje medovníky majú charakteristickú hnedú farbu, nezameniteľnú chuť a vôňu, ktorú im dodávajú vždy čerstvo zomleté koreniny. Mnohé z nich majú liečivé účinky.

Maľujem bielou kornútkovou technikou, používam ornamentové vzory, ale aj vzory filetovej čipky.

Medovníkom sa dá vyjadriť veľmi vela. Nie je to len láska, či náklonnosť k druhej osobe, môže vyjadriť poďakovanie, či úctu no i poprianie zdravia. Okrem klasických vzorov sa z medovníkového cesta sa dajú vyrábať logá firiem, erby, rôzne detské motívy. Zaujímavé sú drobné pozornosti na svadbu, pri narodení dietaťa, promóciách až po primície. Pokiaľ sa ku vhodnému tvaru použije výstížný text je to originálny darček.

Každý kus je vlastne malé umelecké dielo - originál, ktorý je robený s láskou. S mojimi výrobkami sa stretli ľudia v mnohých krajnách. Na webstránke medona.sk  Vám ponúkam ukážky niektorých mojich výrobkov. Je to však len nepatrná časť toho čo sa výrába. Takže nech sa páči. Ak Vás moje výrobky zaujali rada Vaše pripomienky, návrhy uvítam na medona@medona.sk, prípadne cingelova.miroslava@gmail.com

 

Kontakt:

Medona - Miroslava Cingelová
A. Hlinku 1, 034 06
Ružomberok - Černová

tel:
+421 444 33 23 06
+421 908 447 868
cingelova.miroslava@gmail.com

https://www.facebook.com/medovnikymedona/